Pielęgnacja drzewka oliwnego

Drzewka oliwne uprawia się zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.


Ogród, taras, balkon:

Roślinę należy postawić w miejscu dobrze nasłonecznionym i przewiewnym, wytrzymuje niskie temperatury nawet do około -5 'C, jednak żeby nie ryzykować przemrożenia końców gałązek należy przy pierwszych przymrozkach w okresie jesiennym wprowadzić oliwkę do wewnątrz budynku. Najlepiej, gdy wtedy przebywa w miejscu o temperaturze ok. 15'C, aż do ponownego wystawienia jej na zewnątrz. Wszelkie zmiany temperatury powinny następować w sposób łagodny, stopniowy.


Wnętrze domu:

Roślinę stawiamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, raczej z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Utrzymujemy stałą temperaturę powietrza. Należy często wietrzyć pomieszczenie, szczególnie zimą.

Pielęgnacja:

Drzewko należy podlewać niezbyt często, jednak nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce. W lecie co dwa dni, zimą najwyżej dwa razy w tygodniu.

Oliwka potrzebuje przycięcia gałązek np. na wiosnę, można to zrobić w dowolny sposób – roślina ta idealnie nadaje się do indywidualnego kształtowania jej wyglądu. Przycięte długie pędy natychmiast wypuszczają po dwa boczne odrosty (widoczne na zdjęciach) powodując zagęszczenie i wzmocnienie korony drzewka.

 

Owocowanie:

Oferowane przez naszą Plantację drzewka oliwne mogą owocować w naszym klimacie, gdyż każde z nich, bez względu na odmianę jest szczepione. Są to zatem  drzewka szlachetne, owocowe a nie dzikie (np. sadzone z pestek). Kwiaty oliwek są niewielkie, w białozielonkawym  kolorze i o delikatnym miodowym zapachu. Oczywiście ilość i jakość owoców zależy od warunków w jakich eksponowane jest drzewko oraz od warunków jakie zostaną mu  zapewnione (temperatura i nasłonecznienie). W przypadku dość krótkiego sezonu owoce mogą dojrzewać  stosunkowo późno (pod koniec października) i mogą być drobniejsze.
Podstawowym warunkiem kwitnienia, zapylenia i owocowania jest właściwe przezimowanie drzewka, tj.  zapewnienie mu przez okres co najmniej trzech  miesięcy temperatury otoczenia nie wyższej niż 5 -8 st.C. Zimowy spoczynek, tak jak w przypadku każdego drzewa jest  niezbędny do zachowania całości rocznego cyklu. W przypadku wyższej temperatury zimowania roślina przestanie "rozpoznawać" porę kwitnienia, a co za tym  idzie nie wyda owoców. Oczywiście brak owoców nie w żadnym wypadku roślinom, nie wpływa na ich wzrost ani na walory dekoracyjne
.

PLANTACJA DRZEWEK OLIWNYCH

MALINA STRZELEWICZ

ul. Szewczyka 5

Os. Marszowiec

32-087 Zielonki k. Krakowa

woj. małopolskie

tel. +48 691 281 590

 

STRONA GŁÓWNA  PLANTACJA  PIELĘGNACJA DRZEWEK  OFERTA  SKLEP INTERNETOWY  ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE  KONTAKT  GALERIA

PLANTACJA DRZEWEK OLIWNYCH

MALINA STRZELEWICZ

tel. +48 691 281 590

kontakt@drzewkooliwne.pl

zamowienie@drzewkooliwne.pl

Na wszystkie inne wątpliwości i pytania dotyczące warunków uprawy oliwek będziemy starali się również odpowiadać mailowo i telefonicznie.

Ochrona:

Wśród wielu chorób roślin największe zagrożenie stanowią grzyby i szkodniki. Jakkolwiek do rozwoju grzybów na drzewie oliwnym musiałyby zaistnieć wysoce niekorzystne warunki otoczenia (wilgotność i brak światła słonecznego) to obecność szkodników żerujących na oliwkach jest bardzo prawdopodobna.
Przede wszystkim należy dokładnie obserwować roślinę, aby możliwie jak najwcześniej zauważyć objawy chorób i skutecznie im zaradzić.
Jednymi z najpowszechniejszych szkodników które mogą wystąpić na drzewach oliwnych są Tarczniki i przędziorki. Na fotografiach widoczne są objawy porażenia rośliny tym rodzajem szkodnika w postaci jasno i ciemnobrązowych oraz czarnych brodawek na łodyżkach). Dodatkowo liście i łodygi pokryte są rodzajem lepkiego syropu, a na liściach pojawiają się jasne plamy, które stopniowo zwiększają swoją objętość, aż wreszcie drzewko zaczyna gubić liście.
W tej sytuacji należy działać szybko. Wiele domowych sposobów praktykowanych przez całe dziesięciolecia (zbieranie ręczne, smarowanie roztworami denaturatu lub płynu do mycia naczyń) odnoszą różnoraki skutek, tj. od wyleczenia do całkowitego uśmiercenia rośliny.
Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. W przypadku drzewek oliwnych nie należy bać się stosowania tego rodzaju „chemii”, gdyż nie uprawiamy w Polsce drzewek dla owoców, jedynie dla celów dekoracyjnych.
Nie powinniśmy także czekać na efekt „co się stanie” – czy wyleczymy nasze drzewko czy nie. Pamiętajmy, że w przypadku każdego szkodnika upływ czasu działa na jego korzyść. Rośliny porażone w 50 lub więcej procentach mogą obumrzeć całkowicie.
Stosując proponowane przez nas preparaty mają Państwo pewność, że po przeprowadzeniu dwu lub trzykrotnego oprysku uzupełnionego dodatkowo preparatem umieszczanym w glebie, stopniowo przyjmowanym przez roślinę szkodniki przestaną dokuczać naszym zielonym przyjaciołom. Przędziorki i Tarczniki ze względu na swoją odporność i liczebność kolonii są dość trudne do zwalczenia (przetrwalniki obecne są także w glebie) i tylko kompleksowe, najlepiej dwuetapowe działanie sprawi, że uwolnimy się od szkodników.
Każdy produkt posiada szczegółową instrukcję stosowania, której należy rygorystycznie przestrzegać, aby nie zaszkodzić zarówno roślinie jak i samym sobie
Nie możemy być jednak pewni że szkodniki znikną raz i na zawsze. Za rok lub dwa mogą pojawić się inne które dostaną się z zewnątrz lub przyniesione zostaną choćby przez wiatr. Dlatego przede wszystkim reagujmy możliwie jak najwcześniej.

Nawożenie

Do zasilania i przyspieszenia przyrostów rocznych można stosować nawóz do roślin śródziemnomorskich, którego dwa rodzaje dostępne są również w naszym sklepie internetowym.
Nawozy w postaci żelu rozpuszcza się w wodzie i podlewa rośliny w odstępach dwutygodniowych w okresie od kwietnia do października.

Tło nieruchome