Pielęgnacja

  • drzewko oliwne ARNO z zestawem nawozów
    drzewko oliwne ARNO z zestawem nawozów
  • drzewko oliwne LUMINO
    drzewko oliwne LUMINO
  • przycinanie drzewka oliwnego
    przycinanie drzewka oliwnego
  • przycinanie drzewka oliwnego
    przycinanie drzewka oliwnego
  • przycinanie drzewka oliwnego
    przycinanie drzewka oliwnego

Drzewka oliwne odmian, które Państwu oferujemy (Leccino, Cipressino, Maurino, Frantoio) można uprawiać zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Ogród, taras, balkon

Roślinę należy postawić w miejscu dobrze nasłonecznionym i mimo że toleruje niskie temperatury, nawet do około -5 'C  (w zależności od wieku i pokroju oliwki), aby nie ryzykować przemrożenia końców gałązek, należy przy dłużej trwających przymrozkach w okresie późnojesiennym wprowadzić oliwkę do wewnątrz budynku.

Najlepiej, gdy przebywa w miejscu o temperaturze do ok. 15'C, aż do ponownego wystawienia jej na zewnątrz. Im chłodniej, tym lepiej drzewko zniesie okres zimowego spoczynku. Wszelkie zmiany temperatury powinny następować, jak zresztą w przypadku każdej rośliny, w sposób łagodny, stopniowy.

Możliwe jest także przezimowanie w temperaturze pokojowej, ale pod warunkiem dostarczenia dużej ilości światła (naturalnego lub w postaci sztucznego doświetlania).

 

Wnętrze domu

Oliwkę stawiamy w miejscu dobrze nasłonecznionym, możliwie z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Najlepiej sprawdzi się stanowisko przy dużym oknie, nie przesłonięte firankami, żaluzjami czy zasłonami. Wskazane jest zainstalowanie żarówki lub lampy doświetlającej do wegetacji roślin i naświetlanie, szczególnie w okresie gdy dni są najkrótsze. Ilość i moc lamp musi być dostosowana wielkości korony drzewka.

 

Pielęgnacja

Drzewko należy podlewać niezbyt często, jednak nie można dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi w donicy. Ważne, aby podłoże było stale wilgotne - ale nie mokre.

Oliwka potrzebuje przycięcia gałązek np. na wiosnę, można to zrobić w dowolny sposób - roślina ta świetnie znosząca cięcie idealnie nadaje się do indywidualnego kształtowania jej wyglądu. Przycięte długie pędy natychmiast wypuszczają boczne odrosty (widoczne na zdjęciach) powodując zagęszczenie i wzmocnienie korony drzewka.

 

Owocowanie

Oferowane przez naszą Plantację drzewka oliwne mogą owocować w naszym klimacie, gdyż każde z nich, bez względu na odmianę jest szczepione. Są to zatem drzewka szlachetne, owocowe a nie dzikie (np. sadzone z pestek). Kwiaty oliwek są niewielkie, w białozielonkawym kolorze i o delikatnym miodowym zapachu. Oczywiście ilość i jakość owoców zależy od warunków w jakich eksponowane jest drzewko oraz od warunków jakie zostaną mu zapewnione (temperatura i nasłonecznienie). W przypadku dość krótkiego sezonu owoce mogą dojrzewać stosunkowo późno (pod koniec listopada) i mogą być drobniejsze.

Podstawowym warunkiem kwitnienia i owocowania jest właściwe przezimowanie drzewka, tj. zapewnienie mu przez okres co najmniej trzech miesięcy temperatury otoczenia nie wyższej niż  ok. 10'C. Zimowy spoczynek, tak jak w przypadku każdego drzewa, jest niezbędny do zachowania całości rocznego cyklu. W przypadku wyższej temperatury zimowania roślina przestanie rozpoznawać porę kwitnienia, a co za tym idzie nie wyda owoców. Oczywiście brak owoców nie szkodzi w żadnym wypadku roślinom, nie wpływa na ich wzrost ani na walory dekoracyjne.

 

Nawożenie

Do zasilania i przyspieszenia przyrostów rocznych można stosować nawóz do oliwek i oleandrów, który dostępny jest również w naszym sklepie internetowym.

Nawozy w postaci skoncentrowanego żelu rozpuszcza się w wodzie i podlewa rośliny w odstępach dwutygodniowych w okresie od kwietnia do października.

Inną formą suplementacji rośliny jest stosowanie nawozu dolistnego, którym należy zraszać koronę drzewka, szczególnie w okresie najintensywniejszego wzrostu. 

 

Ochrona

Wśród wielu chorób roślin największe zagrożenie stanowią grzyby i szkodniki. Jakkolwiek do rozwoju grzybów na drzewie oliwnym musiałyby zaistnieć wysoce niekorzystne warunki otoczenia (wilgotność i brak światła słonecznego) to obecność szkodników żerujących na oliwkach jest bardzo prawdopodobna.

Przede wszystkim należy dokładnie obserwować roślinę, aby możliwie jak najwcześniej zauważyć objawy chorób i skutecznie im zaradzić.

W tej sytuacji należy działać szybko. Wiele domowych sposobów praktykowanych przez całe dziesięciolecia (zbieranie ręczne, smarowanie roztworami denaturatu lub płynu do mycia naczyń) odnoszą różnoraki skutek, tj. od wyleczenia do całkowitego uśmiercenia rośliny.

Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. W przypadku drzewek oliwnych nie należy bać się stosowania tego rodzaju chemii, gdyż nie uprawiamy w Polsce drzewek dla owoców, jedynie dla celów dekoracyjnych.

Każdy produkt posiada szczegółową instrukcję stosowania, której należy rygorystycznie przestrzegać, aby nie zaszkodzić zarówno roślinie jak i samym sobie.

Nie możemy być jednak pewni że szkodniki znikną raz i na zawsze. Za rok lub dwa mogą pojawić się inne, które dostaną się z zewnątrz lub przyniesione zostaną choćby przez wiatr. Dlatego przede wszystkim obserwujmy i reagujmy możliwie jak najwcześniej.

 

Najczęstsze błędy w pielęgnacji drzewka

Za zgodą właścicieli zakupionych na naszej Plantacji drzewek oliwnych publikujemy kilka przykładów niewłaściwej ekspozycji roślin, szczególnie jeżeli chodzi o podstawowe warunki oświetlenia i bliskości źródeł ciepła.

Jednym z podstawowych błędów jest ustawienie drzewka nie przy oknie, a jedynie w jego pobliżu. Do tego dochodzi częsty problem przesłaniania okien gęstymi firankami lub żaluzjami. Pamiętajmy, że głównym zagrożeniem dla drzewek oliwnych jest niezapewnienie im dostatecznej ilości światła.

Innym problemem jest ustawianie drzewek w pobliżu aktywnych źródeł ciepła (grzejniki konwektorowe, nawiewowe) lub klimatyzatorów tłoczących zimne i ciepłe powietrze.

Pamiętajmy jednak, pomimo wymagań dotyczących uprawy w odpowiednich warunkach, oliwka jest rośliną długowieczną, a więc przystosowującą się do zmian i trudną do "uśmiercenia".

Na wszystkie inne wątpliwości i pytania dotyczące warunków uprawy oliwek będziemy starali się również odpowiadać mailowo i telefonicznie.

 

  • złe ustawienia oliwek
    złe ustawienia oliwek
  • złe ustawienia oliwek
    złe ustawienia oliwek